Facebook

Friday, 14 September 2012

297th Infantry Division





The 297th Infantry Division (297. Infanterie-Division) was formed in March/April 1940 from newly trained Austrian personnel. Not identified in action prior to the Russian campaign where it operated in the southern sector from July 1941. Virtually destroyed at Stalingrad.

Commander

General der Artillerie Max Pfeffer, from 5 April 1940 to 1943

General der Artillerie Max Pfeffer
Max Pfeffer














522 Infantry Regiment
523 Infantry Regiment
524 Infantry Regiment
297 Reconnaissance Battalion
297 Artillery Regiment
297 Pionier Battalion
297 Anti-Tank Battalion
297 Signal Battalion

Auxiliary unit number 297
Home Station Wein (Wkr. XVII)

23 August 1942

September

October

November

December

January

2 February 1943