Facebook

Sunday, 22 January 2012

389th Infantry Division

Formed in the winter of 1941-42. In action on the Southern Russian front from May 1942. Virtually destroyed at Stalingrad.

Commander 

Generalleutnant Erwin Jaenecke, from 1 February 1942 to 1 November 1942

Generalleutnant Erwin Jaenecke
Erwin Jaenecke














Generalmajor Erich Magnus, from 1 November 1942 to 19 January 1943

Generalmajor Erich Magnus
Erich Magnus














Generalmajor Martin Lattmann, from 19 January 1943 to 1943

Generalmajor Martin Lattmann
Martin Lattmann














544 Infantry Regiment
545 Infantry Regiment
546 Infantry Regiment
389 Artillery Regiment
389 Pionier Battalion
389 Anti-Tank Battalion
389 Reconnaissance Battalion
389 Signal Battalion

Auxiliary unit number 389
Home Station

389th Infantry Division, Photos
389th Infantry Division, Doc