Facebook

Sunday, 22 January 2012

376th Infantry Division

Completed formation in France in May 1942; then transferred to the Russian front, where it operated in the southern sector.Virtually destroyed at Stalingrad.

Commander

Generalleutnant Alexander Edler von Daniels, from 1 April 1942 to 31 January 1943

Generalleutnant Alexander Edler von Daniels
Alexander Edler von Daniels














672 Infantry Regiment
673 Infantry Regiment
767 Infantry Regiment
376 Reconnaissance Battalion
376 Artillery Regiment
376 Pionier Battalion
376 Anti-Tank Battalion
376 Signal Battalion

Auxiliary unit number 376
Home Station Wein (Wkr. VII)

376th Infantry Division, Photos
376th Infantry Division, Doc