Facebook

Sunday, 22 January 2012

305th Infantry Division







Formed late in 1940. In western France from the end of 1941 until the beginning of May 1942, when it left for the Russian front, southern sector. Virtually destroyed at Stalingrad.

Commander

Generalleutnant Kurt Oppenländer, from 12 April 1942 to 1 November 1942

Generalleutnant Kurt Oppenländer
Kurt Oppenländer














Generalleutnant Bernhard Steinmetz, from 1 November 1942

576 Infantry Regiment
577 Infantry Regiment
578 Infantry Regiment
305 Reconnaissance Battalion
305 Artillery Regiment
305 Pionier Battalion
305 Anti-Tank Battalion
305 Signal Battalion

Auxiliary unit number 305
Home Station Wein (Wkr. V)